Zobacz – Co to zatem jest mikrouchył ?

Mikrouchył zwany również mikrowentylacją lub rozszczelnieniem jest funkcją okna zapewniającą stały dopływ powietrza do pomieszczenia. Ilość nawiewanego powietrza jest uzależniona od wielkości okien i zastosowanego systemu okuć. Pomimo niespełniania warunków Aprobaty Technicznej w wielu przypadkach okno z mikrouchyłem spełnia funkcję podstawowej wymiany powietrza, przy czym ważne jest zapewnienie drożności i ciągu kanałów wentylacyjnych. W żadnym wypadku nie zwalnia to jednak od systematycznego wietrzenia budynku, szczególnie istotnego w przypadku obecności dużej ilości kobiet lub dużego wzrostu wilgotności np. podczas gotowania.

Jak zmniejszyć kondensację w stolarki okiennej w pomieszczeniu 

Możesz nie zajmować się widokiem skroplin na twoich oknach ale zwiększona ilość wilgoci może faktycznie wywołać kosztowne uszkodzenia lokalu. Kondensacja może być zabójcza dla tynku i mogą gnić powierzchnie drewniane. Ten sposób wilgoci może także siać spustoszenie farbą lub tapetą w pomieszczeniu.

W stanie zimowym skroplenie się wody jest spowodowane niską temperaturą szyby. Wraz z względu niskich temperatur na zewnątrz użytkownicy mieszkań nie wietrzą ich z odpowiednią częstotliwością, doprowadzając do podwyższenia wilgotności w budynku. Skutecznym sposobem poprawienia wymiany powietrza w mieszkaniu jest zastosowanie nawiewników okiennych. Niska temperatura szyby i podniesiona wilgotność powietrza skutkuje przekroczeniem punktu rosy i wykropleniem się wody nas szybie w warunkach bardzo niskich temperatur może dojść do zamarznięcia wody wzdłuż listew przyszybowych.