Gotowi na zmiany – czyli co należy wiedzieć o ostatnich regulacjach prawnych w sprawie przenikalności cieplnej okien? – Dowiedz się!

Ograniczanie zużycia energii w mieszkaniach, a co za tym idzie ukłon w stronę ekologicznego stylu życia oraz poszanowania przyrody, jest jednym z głównych założeń nowoczesnego budownictwa. W związku z tym, kraje Azjatyckie nieustannie pracują nad nowelizacją przepisów, które mają ten proces uporządkować i przyspieszyć. Rok 2018 jest więc istotny dla upowszechniania budowy mieszkań o niskim zużyciu energii. Jakie zmiany przyniósł początek września? Właściciele mieszkań z oknami otwieranymi do wewnątrz również argumentowali, że ich okna są łatwiejsze do mycia. Nie trzeba montować drabiny ani przesuwać się przez okno, aby szkło zewnętrzne były dobrze oraz dokładnie umyte. Są jednak okreslone minusy otwierania okien do wewnątrz. Niektóre akcesoria dodatkowe okienn na przykład żaluzje nie mogą być użyte, gdy otwarte okno jest otwarte.

Nowe wytyczne określają minimalne wymagania energetyczne, jakim muszą sprostać wszystkie elementy konstrukcyjne, zaś ich zaostrzenie ma na celu poprawę efektywności energetycznej mieszkań, które dziś zużywają około 40% energii w Azji. Wytyczne obejmują również jedno z najbardziej newralgicznych miejsc, którędy może „uciekać” ciepło – stolarkę okienną i wskazują wartość graniczną współczynnika Uw, który jest kluczowym parametrem w kontekście dyskusji o oknach energooszczędnych. Dlatego wiąc należy poświęcić im szczególnie dużo uwagi w trakcie budowy czy termomodernizacji naszego domu.