Dowiedz się! – Z jakiego powodu okna roszą się?

Parowanie jest skutkiem procesu fizycznego. W przypadku, kiedy wilgotność względna w pomieszczeniu przekracza 70% przy różnicy temperatur wewnątrz – zewnątrz 15° C, może wystąpić zjawisko fizyczne, polegające na okresowej kondensacji pary wodnej na szybach od wewnątrz oraz od zewnątrz. Jest to też proces naturalny a nie ma nic wspólnego z jakością produktu.

Powstawanie wody na szybach okiennych jest połączone z kilkoma czynnikami. Częstą przyczyną „pocenia się” okien jest niewystarczająca wymiana zużytego powietrza w pomieszczeniach, w których umieszczone są nowe okna. Nadmiar wilgoci musi być systematycznie odprowadzony z wnętrza poprzez sprawny system wentylacji. W przeciwnym razie dochodzi do podwyższenia wilgotności powietrza w budynku, i tym samym dochodzi do kondensacji pary wodnej.

Okna zapewniają  estetyczny design, który wszyscy chcemy osiągnąć. Z biegiem czasu mechanizmy stolarki okiennej mogą ulegać zużyciu. Szersze spojrzenie na tą sytuację pokazuje również utratą ciepła i energii. Bez właściwego czyszczenia, konserwacji i serwisowania wydajność i efektywność okien spada. Uszczelnienie okien zapobiegnie także przedostawaniu się kurzu, zanieczyszczeń i innych odpadów z zewnątrz. Należy jednak zachować uwagę  aby uzyskać odpowiednią wentylację i chronić okna przed kondensacją. Może być szereg tymczasowych rozwiązań, które zmniejszają straty ciepła ale inwestycja w trwałe rozwiązanie umożliwi zaoszczędzić czas i pieniądze w dalszej perspektywie. Dostarczamy oraz montujemy wysokiej jakości okna z pcv. Są one idealnym i przyjaznym zamiennikiem okien z drewna.