Zapraszamy – Funkcja uchylenia okna, która na pierwszy rzut oka wydaje się bezpieczna dla czworonoga, w istocie może stawać się dla niego niebezpieczną pułapką.

Klasyczne wietrzenie pomieszczeń, polegające na całym otworzeniu lub uchyleniu okna, niekiedy w ogóle nie wchodzi w grę – na przykład w domach, w jakich mieszkają małe dzieci. Miłośnicy kotów, kanarków czy papużek wiedzą, jak uciążliwe może być pilnowanie pupila by nie uciekł przez uchylone okno. Właściciele kotów posiadają dodatkowy problem – funkcja uchylenia okna, która na pierwszy rzut oka wydaje się bezpieczna dla czworonoga, w istocie może stać się dla niego niebezpieczną pułapką. Zaklinowanie zwierzaka w szczelinie okiennej, o które łatwo przy uchylonym oknie i głupim kocie, często skutkuje poważnymi obrażeniami. Naszczęście rozwiązanie zastosowane w okuciach polegające na odstawieniu skrzydła od ramy, likwiduje ten problem, pozwalając na komfortowe funkcjonowanie domowych zwierząt i ich właścicieli.

Wartość u jest miarą tego, jak łatwo ciepło może przedostawać się przez materiał. Materiały, które oddają więcej ciepła, mają większe wartości współczynnika u, podczas gdy materiały, które przepuszczają przez nie mniej ciepła, mają niższe wartości współczynnika u. W pewnych przypadkach okna o wyższej ocenie efektywności energetycznej mogą posiadać większą wartość współczynnika u niż okna o wyższej ocenie efektywności energetycznej.