Wykonaj następujące czynności aby sprawdzić czy okna nie wydzielają powietrza na zewnątrz. Najpierw spójrz na wnętrze oraz na zewnątrz twoich okien. Sprawdź czy nie ma widocznych szczelin w jakim wiązanie mogło zacząć się odrywać lub się pogarszać. Jeśli okna w twoim mieszkaniu są stare, poszukaj szklarza, który wprawi dodatkowe zabezpieczenie. Oszklenie jest dobrym materiałem który utrzymuje ciepło. 

Możesz wykorzystać dym z kadzidełka i płomień ze świecy aby sprawdzić czy nie ma wycieków w twoim domu. Aby to zrobić, należy najpierw zatrzasnąć wszystkie drzwi i okna. Następnie zamknij wszystkie otwory wentylacyjne i przepustnice. Włącz wentylatory wyciągowe w łazience i kuchni. Następnie zapal kadzidło lub świecę przy oknach. Dym czy płomień będzie się poruszał jeśli z zewnątrz pojawi się powietrze. 

Innym sposobem na sprawdzenie czy okna są nieszczelne jest drobne potrząśnięcie częścią okna. Jeśli okno grzechota może są tam przecieki. 

Możesz także wstrząsnąć zewnętrzną ramą okna. Rama, która toczy się z łatwością po umieszczeniu w otworze w ramce, jest prawdopodobnie przyczyną wycieku powietrza. 

Jeśli wolisz używać specjalnie zaprojektowanego urządzenia, możesz kupić lub wypożyczyć wykrywacz powietrza. Wystarczy włączyć detektor i skierować go w do okna. Jeśli okno ma wycieki światło będzie migać aby Cię ostrzec. Światło powinno być niebieskie jeśli zimne powietrze jest nieszczelne, a czarne jeśli ucieka ciepłe powietrze.